RÁCZ BÁNYA REKULTIVÁCIÓJA
„… a bánya…. Ez az a hely, ahová már csak a legreményvesztettebb személyek mennek el dolgozni. Kegyetlen munkakörülmények, szégyenletesen alacsony fizetés. Na és persze a rendkívül rövid munkaviszony, amely után jobb esetben a kórház egy félreeső és olcsó kórtermében köt ki az illető. És ott sem marad sokáig…
Rosszabb esetben a kórház kiesik a sorból. Azonban a nyersanyagra szükség van, a bányának működnie kell: újra és újra pótolni kell az elhullott dolgozókat. És a profithajhász tulajdonosokat nem igazán érdekli, honnan származik az új munkás. …”
A Rácbánya mára, egy használaton kívüli gödörré vált, mely zárványként maradt meg a kialakuló települési szövetben. Gyakorlatilag ez a lyuk egy éktelenkedő sebhely a városi szövet ezen igen érzékeny részén. Egy sebhely mely 9-10m-es partfalával válik ki a templom, iskola és családi házak által határolt környezetből. Ez a gödör óriási hiány, hiányzó része a lakókörnyezetnek. A felhagyott bánya legfontosabb jellemzője a hiány, amit megtestesít, a teljesség hiányának érzése. Ezt kell megragadni, azt a hiányzó földdarabot, ami ugyan nem veszett el de átalakult; átalakult, mégpedig egy óriási ordító lyukká, amely mostmár kiáltja, kéri a változást. A bánya, a lassan elmúló 2 emberöltő alatt az emberek hétköznapjaivá vált egy hétköznapi lényegtelen elem lett a rohanó világban, szinte már észre sem veszik, mi is az, amit mindennap látnak esetleg kutyasétáltatásra, frizbizésre használnak. Megszokták és a megszokás rombol! Nem megszokniuk kellett volna, hanem megszeretni.